wtorek, 26 czerwiec 2018 08:44

X Jubileuszowy Zjazd Absolwentów i Wychowanków LO i ZSOiZ w Ciechanowcu

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

     Po trwających wiele miesięcy przygotowaniach Komitetu Organizacyjnego pod kierunkiem Księdza Józefa Grzeszczuka, Pana Dyrektora Eugeniusza Święckiego, Przewodniczącej Rady Powiatu Wysokomazowieckiego Pani Doroty Łapiak i Pani Krystyny Kobus 23 czerwca 2018 r. rozpoczął się X Zjazd Absolwentów i Wychowanków ZSOiZ i Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu. W trwającej dwa dni imprezie uczestniczyło ponad 300 osób, najstarszy absolwent zdał egzamin dojrzałości w 1956 r., najmłodszy zaś – w roku 2010. Było to wydarzenie szczególne w historii zjazdów absolwentów naszej szkoły, nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter imprezy, lecz także dlatego, że została ona zorganizowana w stulecie odzyskania niepodległości.

 

     Od godz. 9:00 przed budynkiem szkoły trwała rejestracja uczestników. Około godziny 10:50 uczestnicy zjazdu udali się do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Pochód otwierał poczet sztandarowy, na czele pochodu szli również uczniowie klas mundurowych, muzycy należący do orkiestr dętych Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie, a także dziewczęta z grupy „En vivo”.

     Zebranych na mszy świętej powitał gospodarz świątyni, Ksiądz Dziekan Tadeusz Kryński, dziękując za dar modlitwy i życząc wszystkim wielu Bożych łask. Nabożeństwo odprawiał Ksiądz Józef Grzeszczuk, który w wygłoszonym kazaniu zwrócił uwagę na zasługi absolwentów naszej szkoły w budowaniu wolności Ojczyzny. Potrafili oni, dzięki oporowi stawianemu władzom komunistycznym, ocalić wiarę i patriotyzm. Ksiądz Józef Grzeszczuk przypomniał także, iż wolność nie jest dobrem danym ludziom na zawsze, ale jest zadaniem stawianym przed kolejnymi pokoleniami Polaków. Żeby rzetelnie wywiązywać się z tego zadania, potrzeba wartości chrześcijańskich i ludzi będących dla młodych niepodważalnymi autorytetami, takich jak wielu pedagogów ZSOiZ w Ciechanowcu.

     Kolejnym punktem zjazdu była część oficjalna rozpoczęta wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Eugeniusz Święcki, wyrażając swą radość, że już po raz czwarty ma zaszczyt otworzyć Zjazd Absolwentów i Wychowanków ZSOiZ i Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu. Podkreślił, jak ważna jest dla niego ta uroczystość, ponieważ 38 lat temu ukończył tę szkołę. Przedstawił też historię placówki i jej współczesne realia. Stwierdził, że zjazdy absolwentów są okazją do konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, a szkoła to miejsce, w którym czas traci swoją władzę. Okazał też ogromną wdzięczność wobec wszystkich osób zaangażowanych w organizację imprezy.

     Pan Dyrektor powitał zaproszonych przedstawicieli władz, dziękując za współpracę i wspieranie rozwoju szkoły. X Zjazd Absolwentów zaszczycili swoją obecnością: Minister Rolnictwa Pan Jacek Bogucki, Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Jerzy Leszczyński, Sekretarz Rady Ministrów Pani Jolanta Rusiniak, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Pan Bogdan Zieliński, Wójt Gminy Klukowo Pan Piotr Uszyński, Dyrektor ZSZ im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem Pan Andrzej Jamiołkowski, Prezes Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność” w Ciechanowcu Pan Romuald Tkaczuk. Pan Dyrektor przywitał także byłych profesorów naszej szkoły: Panią Dyrektor Krystynę Pawlik, Pana Dyrektora Henryka Kulczakiewicza, Panią Mirosławę Janiszewską, Panią Grażynę Uszyńską, Pana Mirosława Kuleszę, Panią Zofię Walczuk, Panią Elżbietę Krulak, Panią Mirosławę Chojnowską, Pana Eugeniusza Leoniuka i Panią Ligię Sutyniec.

       Po przemówieniu Pana Dyrektora nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Pani Jolanty Drewnowskiej-Koziarskiej i Pani Moniki Ilczuk. Ten punkt zjazdu rozpoczęło wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Kamili Cieśluk, która zauważyła, jak wiele współczesna młodzież może nauczyć się od swoich starszych kolegów, czyli absolwentów naszej szkoły. Z kolei program artystyczny – poloneza i pokaz musztry paradnej – zaprezentowali przedstawiciele klas mundurowych. Chórzyści wykonali znane utwory o tematyce patriotycznej i refleksyjnej, zachęcając wszystkich do wspólnego śpiewania. Należy podkreślić, że przed publicznością wystąpili nie tylko uczniowie obecnie uczęszczający do naszej szkoły, ale też absolwenci i młodzież, która rozpocznie naukę od nowego roku szkolnego.

       Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy przemawiał Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Jerzy Leszczyński, gratulując uczniom i absolwentom ZSOiZ w Ciechanowcu zasług na polu kulturalno-ekonomicznego rozwoju naszego regionu. Pan Marszałek przekazał też na ręce Pana Dyrektora Eugeniusza Święckiego plakietę Orła Białego – podarunek dla absolwentów, uczniów i pracowników. Krótkie przemówienia przygotowali także Pan Profesor Mirosław Kulesza, Przewodnicząca Rady Powiatu Wysokomazowieckiego Pani Dorota Łapiak, Pan Minister Jacek Bogucki i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agata Koc. We wszystkich wystąpieniach zaduma przeplatała się z humorem, nie zabrakło żalu za tym, co odeszło, ale przemawiający przytoczyli również wiele anegdot z życia szkoły, rozbawiając słuchaczy i wprowadzając ich w świetny nastrój.

Kończąc część oficjalną, Pan Dyrektor podziękował absolwentom za wpłaty na sztandar szkoły i zapoznał zebranych z harmonogramem kolejnych etapów uroczystości. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia uczestnicy spożyli wspólny obiad, mogli też spotkać się z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami z klas, wspominali lata młodości, opowiadali o kolejach swojego życia. Po obiedzie delegacje absolwentów udały się na cmentarz w Ciechanowcu, żeby złożyć wiązanki na grobach nauczycieli i pracowników. W przerwie uczestnicy zjazdu mogli zakupić publikacje dokumentujące historię naszej gminy w stoisku przygotowanym przez pracownika Punktu Informacji Turystycznej w Ciechanowcu, a także prace osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu.

       O godzinie 1900 rozpoczął się wyczekiwany przez wszystkich uroczysty bal. Tę część zjazdu absolwentów rozpoczął Ksiądz Józef Grzeszczuk, kierując do zebranych Boże błogosławieństwo. Pan Dyrektor Eugeniusz Święcki życzył wszystkim uczestnikom balu wesołej zabawy i mile spędzonego czasu. Wspaniałą niespodziankę przygotowała uczestnikom młodzież naszej szkoły. Chłopcy obsługujący gości zaśpiewali piosenkę „Petarda” z repertuaru zespołu „Dejw”, utworem tym zasugerowali, jak wiele energii i ochoty do zabawy mają zebrane na sali panie. Publiczność wysłuchała również piosenek „Mamma Mia” w wykonaniu chóru szkolnego oraz absolwentów – Dawida Koca i Szymona Kaczmarka. Natomiast absolwentka Dominika Bogucka zaśpiewała piękną, pełną nadziei, piosenkę „Niech żyje bal”. Wszyscy uczestnicy imprezy bawili się doskonale przy szlagierach wykonanych przez zespół Pana Krzysztofa Koca.
Drugi dzień zjazdu rozpoczął się o godzinie 830 nabożeństwem w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. Mszę celebrował Ksiądz Dziekan Tadeusz Kryński, który serdecznie powitał zebranych w świątyni absolwentów , a także wyraził swoją radość z ich obecności.
Około godz. 1000 uczestnicy udali się na pożegnalne śniadanie. Było ono okazją do podsumowania imprezy, do podzielenia się wrażeniami, a także do podziękowań kierowanych w stronę organizatorów i gości. Jubileuszowy X Zjazd Absolwentów i Wychowanków ZSOiZ i Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu był uroczystością niezwykle udaną, stał się dla wszystkich wielkim świętem pamięci i wspólnoty.

Czytany 7735 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top