W dniu 21 sierpnia (środa) o godz. 10:00 w pokoju nauczycielskim odbędzie się posiedzenie Rady Pedagogicznej w sprawie zaopiniowania arkusza organizacji szkoły
na rok szkolny 2019/2020
egz poprawkowe                                           XxY
anonomowa skrzynka
      boton azul      rekrutacja2019 20 logo 2019 kolor Copyfundacja mikolaja
         
1a 8 6  6  5
środa, 23 maj 2018 09:33

Wiejskie budownictwo drewniane w zaścianku podlaskim

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Klasa II B technikum Budowlane pod opieką wychowawcy pani Sylwii Grzymała oraz pani Marty Siennickiej wzięła udział w lekcji muzealnej oraz warsztatach z dziedziny  wiejskiego budownictwa drewnianego  ,, Wiejskie budownictwo drewniane w zaścianku podlaskim’’ .

 

Młodzież mogła zapoznać się z charakterystyką wiejskiego budownictwa drewnianego – historią, rodzajami  konstrukcji i typami budynków mieszkalnych i gospodarczych z uwzględnieniem tradycyjnego nazewnictwa. Uczestnicy zajęć poznali  konstrukcję wieńcową  budownictwa drewnianego na podstawie obiektów skansenowskich. Uczestnicy lekcji mieli możliwość złożenia małego budynku w konstrukcji wieńcowej. Podczas składania „chatki” omówione zostały elementy konstrukcyjne, łącznie ze słomianym dachem i techniką poszywania.

Obróbka drewna, to jedno z najważniejszych rzemiosł na tradycyjnej polskiej wsi. Uczestnicy poznali dawne narzędzia do obróbki drewna, warsztat pracy cieśli i stolarza, etapy obróbki drewna. Uczestnicy dowiedzieli się jakiego drewna używano do budowy domów, jak rozpoznać  te odpowiednie?

Do czego służyły ciosło, siekiera, topór, piła tracka, dłuta, młotki drewniane, strugi itp. Prowadzący zaprezentował prace przy użyciu poszczególnych narzędzi.

Czytany 2166 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • p. o. Dyrektora Szkoły
    mgr Ewa Radziszewska
    (86) 277 11 35
Top